امروزه می توان جهت کمک به حفظ محیط زیست و مصرف کمتر کاغذ،  قبوض خدماتی خود را به صورت پیامکی فعال کرد. ما در این مقاله به شما نحوه فعال سازی پیامک قبض خدماتی را آموزش می دهیم تا بتوانید همواره از این امکانات مفید بهره ببرید.

مزایای فعال سازی پیامک قبوض خدماتی

 • حذف قبوض کاغذی جهت کمک به حفظ محیط زیست
 • صرفه جویی در هزینه ها
 • جلوگیری از ارسال اشتباه قبوض کاغذی و یا نرسیدن به دست مشترکان
 • استعلام سریع قبض از طریق پیامک
 • و …

فعال کردن پیامک قبض برق

با استفاده از روشهای زیر می‌توانید قبض برق خود را از طریق پیامک دریافت نمایید:

 • از طریق ارسال پیامک

برای استفاده از این روش کافی است تا شماره شناسه قبض برق را به همراه *1 (برای مثال 1625628255*1) به سامانه پیامکی 10001521 متعلق به شرکت برق ایران ارسال نمایید. برای پیدا کردن شناسه قبض کافی است تا آخرین قبض دریافتی از شرکت برق را در اختیار داشته باشید. بهتر است که شناسه قبض خود را در محلی یادداشت کنید تا در صورتی که باز هم به آن نیاز پیدا کردید نیازی به قبض کاغذی برق نداشته باشید. در صورتی که شناسه به درستی ارسال شده باشد پیامک فعال سازی از طرف سامانه برای شما ارسال خواهد شد.

 • از طریق تلفن

شما علاوه بر دریافت پیامک قبض برق می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن گویا 1521 شرکت برق و وارد کردن شناسه قبض خود اقدام به استعلام قبض برق نمایید. در این روش می‌توانید به صورت مستقیم بعد از استعلام هزینه دوره خود، بلافاصه قبض برق را پرداخت نمایید.

 • از طریق سایت شرکت برق

سامانه اینترنتی tbtb.ir به منظور راحت کردن فرآیند استعلام و پرداخت قبض توسط شرکت برق ایران راه اندازی شده است. برای استعلام و پرداخت قبض برق در این سامانه باید شناسه قبض و کد ملی خود را وارد کنید. سپس می‌توانید از درگاه پرداخت اینترنتی، قبض دوره خود را پرداخت نمایید.

 فعال کردن پیامک قبض گاز

با استفاده از روشهای زیر می‌توانید قبض گاز خود را از طریق پیامک دریافت نمایید، معمولاً این پیامک با نام قبض گاز یا نام شرکت گاز ایران برای مشترکان ارسال می‌شود.

 • از طریق پیامک

برای فعال سازی قبض گاز پیامکی کافی است که شماره اشتراک گاز خود را به همراه 1* (برای مثال 5620566*1) به سامانه پیامکی 1000194 شرکت گاز ارسال کنید. در این روش بدون هیچ هزینه‌ای برای فعال سازی، پیامک قبض گاز شما فعال می‌شود.

 • از طریق سایت شرکت گاز

در سایت شرکت ملی گاز ایران، قسمتی برای ثبت حذف قبض کاغذی گاز وجود دارد. شما می‌توانید با مراجعه به آدرس اینترنتی ghabz.nigc.ir و وارد کردن شماره اشتراک به همراه ارقام سیاه رنگ کنتور گاز، علاوه بر استعلام قبض گاز اقدام به دریافت پیامک قبض گاز نمایید.

فعال کردن پیامک قبض آب

با استفاده از روشهای زیر می‌توانید قبض آب خود را از طریق پیامک دریافت نمایید، با ثبت نام در سامانه پیامکی شرکت آب، از این پس در پایان هر دوره پیامک قبض آب برای شما ارسال می‌شود.

 • ارسال پیامک به سامانه شرکت آب

با در اختیار داشتن آخرین قبض کاغذی آب می‌توانید کد اشتراک 8 رقمی خود را بدون فاصله به شماره 30004122 یا همان سامانه پیامکی شرکت ارسال نمایید. به این ترتیب قبض کاغذی آب برای شما حذف خواهد شد و با فعال سازی پیامک قبض آب، از این پس می‌توانید در پایان هر دوره مبلغ قبض خود را از طریق پیامک استعلام کنید.

 • فعال سازی حضوری پیامک قبض آب

یکی دیگر از روش‌های فعال سازی پیامک قبض آب، مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت است. شما می‌توانید با در دست داشتن آخرین قبض کاغذی آب و مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت، به راحتی پیامک قبض آب را فعال نمایید.

 فعال سازی پیامک قبض تلفن ثابت مخابرات

شرکت مخابرات ایران در جهت حذف قبض‌های کاغذی تلفن ثابت روش‌های مختلفی را برای فعال سازی پیامک قبض مخابرات در اختیار مشترکان خود قرار داده است. با استفاده از چهار روش زیر می‌توانید شماره تلفن خود را در پنل پیامکی مخابرات ثبت کنید و به فعال سازی پیامک قبض تلفن خود اقدام نمایید.

 1. از طریق پیامک

روش اول و آسان‌ترین روش فعال سازی پیامک قبض مخابرات، ارسال شماره تلفن ثابت خود با فرمت (شماره تلفن + کدشهر +*( به شماره 0212020 است. با ارسال پیامک به این سامانه، پیامکی حاوی اطلاعات فعال سازی پیامک مخابرات برای شما ارسال می‌شود.

 1. با استفاده از کد USSD

شما می‌توانید با شماره گیری کد دستوری *2020# نیز بدون نیاز به دریافت قبض کاغذی تلفن ثابت، اقدام به استعلام و پرداخت قبض مخابرات خود نمایید. این روش حتی برای گوشی‌های ساده و غیر هوشمند نیز در دسترس است و نیازی به دسترسی به اینترنت ندارد.

 1. سایت مخابرات

روش سوم برای حذف قبض کاغذی تلفن ثابت، مراجعه به سایت رسمی مخابرات به آدرس www.tci.ir است. در این روش کافی است تا بعد از ورود به سایت از منو تلفن ثابت گزینه پرداخت قبض را انتخاب نمایید. سپس می‌توانید با وارد کردن اطلاعات اشتراک خط تلفن ثابت خود اقدام به استعلام و پرداخت قبض تلفن نمایید.

 1. مراجعه حضوری به اداره مخابرات برای فعال سازی پیامک قبض تلفن ثابت

روش آخر مراجعه حضوری به مخابرات و پر کردن فرم درخواست فعال سازی پیامک قبض تلفن ثابت است. در این روش نیز باید آخرین قبض کاغذی تلفن ثابت خود را به همراه داشته باشید.

خوشبختانه به دلیل استفاده شرکت‌های آب، برق، گاز و تلفن از خط خدماتی حتی در صورت غیر فعال سازی پیامک‌های تبلیغاتی نیز، پیامک قبض برای شما ارسال خواهد شد.